AĞAÇ
Kestane
Ağaç Boyu 20 ila 30 Metreye kadar olup, gövde uzunluğu 6 ila 10 metredir. Suya dayanıklı bir yapıya sahip olduğundan deniz araçları ve iskele yapımlarında tercih edilmektedir. Sağlam yapısı ile; parke, deck, pergola, dış cephe kaplamaları, çardak, merdiven basamakları, okul sıraları yapımında tercih edilir. Masifin tercih edildiği daha birçok alanda yaygın olarak kullanılmaktadırç Açık kahverengi, sarı-gri ve koyu kahve rengi olarak geniş bir renk sıkalasına sahiptir.

Meşe
Meşe ağacı çok dayanıklı bir ağaç olması sebebi ile birçok alanda kullanılmaktadır. Meşe ağacı kayıngiller familyasından bir ağaçtır. Ülkemizde tam olarak 18 adet meşe ağacı türü bulunmaktadır. Meşe ağacı kerestesi oldukça dayanıklı olan bir ağaç türüdür.
Meşe ağaçları ömürleri bakımından uzun ömürlü ağaçlar statüsündedir. Çünkü uygun şartlarda 5800 yıl kadar yaşayabilir. Gövdeleri çok kalın olmamakla birlikte yaklaşık 2 metre çapa ulaşabilir. Boyları ise en fazla 25 metreye kadar uzayabilir. Meşe ağacı gövdeleri düzgün ve biçimlidir. Meşe ağacı eski Mısır, Yunan ve Roma uygarlıklarında kutsal ve önemli kabul edilen ağaçlardan bir tanesidir. Meşe ağacının kullanımının en yaygın olduğu alanlar; mobilyacılık, boya yapımı, süs eşyaları, doğrama imalatı ve şarap fıçısı yapımı şeklinde özetlenebilir.

Kayın

Kayın ağacı bir başka adı olan "Akhuş" ismi ile bilinen ve kayıngiller (Fagaceale) familyasında olan bir ağaç türüdür. Nehli topraklarda elverişli bir şekilde büyüme özelliği göstermektedir. Ortalama 700 yıl yaşayabilen, gölgelik ortamları seven kayın, yapraklarını döken bir orman ağacıdır. dünya genelinde 10 çeşit kayın ağacı türü olduğu bilinmektedir. Uzun boylu bir ağaç olduğu için gösterişli yapıya sahiptirç Birçok kullanım alanına sahip Akhuş ağacı, doğal sağlık reçetesi olarak ve ahşap malzeme olarak kullanılmaktadır. Boy olarak ömürleri boyunca 40 metre yüksekliğe ulaşabilirler. Dayanıklı ve sağlam yapısı ile ençok mobilya ve oyuncak yapımında kullanılmaktadır.


Ceviz

Dünyada ki en görkemli ağaçlardan biridir. Ceviz ağaçları çok uzun yıllar yaşarlar. Yaklaşık 1000 yıl kadar ömürleri vardır. Ortalama boyları 20 metre civarındadır. Ceviz ağaçları çok değerli ağaçlar sınıfındadır. Özellikle kaplamacılıkta kullanılırlar. Bu özelliği üretimi yapılan malzemelerin çok dayanıklı olmasını, uzun süre kullanabilmesini hatta antika vasfına kavuşmasını sağlamaktadır. Genç ceviz ağaçlarından gövde pürüzsüz ve gümişi renktedir. İlerleyen yıllarda gövde de pürüzsüz çatlaklar oluşabilir.


Çam

Çam ağacı ülkemizin bir çok bölgesinde yetiştirilmektedir. Çam ağaçları dünya üzerine yayılmış olan neredeyse tüm ülkelerde yetişme alanı bulmuş en geniş kapsamlı ağaç türlerinden bir tanesidir. Çam ağaçlarının dünya üzerinde 100'den fazla türü bulunmaktadır. bunlardan 5 tanesi ülkemizde geniş yayılım alanı bulmuştur. Bunlar Karaçam, Kızılçam, Sarı Çam, İran Çamı ve Halep Çamıdır. Çam ağaçları oldukça dayanıklı ağaçlardan olup aynı zamanda neredeyse tüm topraklarda yetişme özelliği gösterirler. Çam ağaçları uzun ömürlü ağaç türlerinden bir tanesi olup uygun ortamlar bulmaları halinde bazı türlerinde 1000 yıla kadar yaşam sürdükleri bilinmektedir. Çam ağaçları ülkemizde geniş yayılım alanı gösterdiğinden keresteciliğin önemli bir bölümünü oluşturan ağaç türüdür. Reçineli olan kabuğu genellikle pulu ve kalındır.